CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O KODOWANIU KOLORAMI?
Kodowanie kolorami to niezwykle istotna część każdego programu bezpieczeństwa produkcji żywności. Pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu krzyżowemu z powodu patogenów, alergenów i obcych zanieczyszczeń. Ma także wiele innych zastosowań. Wraz z rosnącymi wymaganiami higienicznymi, ważne jest, aby zakłady przetwórstwa żywności były na bieżąco z najlepszymi praktykami, aby stać się liderami rynku i wyeliminować zagrożenia. Wdrożenie programu do kodowania kolorami to świetny sposób, aby to osiągnąć.
- Każdy typ zakładu przetwórstwa żywności może korzystać z systemu kodowania kolorami.
- Kodowanie kolorami pomaga zapobiegać zanieczyszczeniom krzyżowym w zakładach przetwórstwa żywności.
- Kodowanie kolorami ułatwia odróżnianie stref higienicznych.
- Programy kodowania kolorami są pozytywnie oceniane przez audytorów i Klientów.
ZASADY WPROWADZANIA KODOWANIA KOLORAMI
- Ograniczenie liczby kolorów do 3-5 w małych lub średnich obiektach.
- Wybranie kolorów kontrastujących w strefach sąsiadujących, aby uniknąć pomyłek.
- Przyporządkowanie kolorów do produktów – czerwień kojarzy się szybko np. z pomidorami, ale jeśli ktoś upuści narzędzie do produktu, będzie trudniej je zauważyć.
- Nie stosować skomplikowanych kombinacji kolorów – stosowanie jednego koloru na daną strefę. Natychmiastowa rozpoznawalność jest jedną z największych zalet narzędzi oznaczonych kolorami.
- Cechowanie/znakowanie laserowe narzędzi do wzmocnienia informacji lub/i jej uzupełnienia. Cechowanie laserowe eliminuje dwuznaczności i pomyłki, szczególnie w przypadku firm, które zatrudniają pracowników z zaburzeniem rozpoznawania barw (daltonizm).
- Uruchomienie program od razu dla całego zakładu, a nie tylko dla jakiejś jego części. Dokonanie wszystkich zmian narzędzi na raz, wraz z wdrożeniem programu informacyjnego dla pracowników. Tylko wtedy można wyeliminować wszelkie zagrożenia oraz sprawdzić czy kodowanie działa i przynosi korzyści.
- Konsekwentne pilnowanie stosowania programu kodowania kolorami.